İstanbul’da Kürtaj

0
393

İstanbul’da Kürtaj Yaptırmak

İsteğe bağlı gebelik sonlandırma her kadının karşı karşıya kalabileceği normal bir durumdur , günümüzde kontrasepsiyon yani korunma yöntemlerinin hiçbiri malesef % 100 sonuç vermez.

Öncelikle kadının yasal hakkını anlatarak konuyu anlatmaya başlayalım ; Kadın 18 yaşını doldurmuş ve bekar ise gebeliğini sonlandırma kararını tamamen kendisi verecektir , veli vasi veya partnerinden yasal olarak izin alması gerekmez ,resmi olarak evli bir kadın da da eşinin rızası ( izni ) şarttır , eş izni olmadan gebeliğini sonlandıramaz veya ilegal olarak sonlandırsa bile eşinin açacağı davada kanunlara göre haksız durumda kalacaktır .

Gebelik sonlandırmada en çok bilinen kelime kürtaj dır . Kürtaj  curetting veya curettage abortion olarak yabancı kelimeden türkçeleştirilmeye çalışılmıştır , kelime anlamı tamamen kazıma demektir ve bu işlem için kullanılan alete de kazıyıcı anlamındaki küret denir.

Günümüzde isteğe bağlı gebelik sonlandırmalarda bu işlem pek kullanılmaz , fakat şunu da bilmek gerekir ki ,eğitim araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinde eğitim amaçlı olarak ( asistanların bunu öğrenmesi gerekli ) bu sistem hala kullanılmaktadır .

Peki vakum aspirasyon tekniği nedir kürtaj yani kazımadan farkı nedir ; Vakum aspirasyon tekniğinin mantığı şudur , Ters basınç ile ( süpürge gibi düşünün ) içine havayı çeken bir cihaz ( kürtaj için özel üretilmiş elektirikli  vakum cihazı )  veya en basit olarak kullanılan kilitli bir enjektör ( karmen enjektör )  kullanılarak ,uterus içindeki gebelik kesesini çekmek, işte buna vakumla kürtaj deniliyor.

Peki bu nasıl olur ; İster elektirikli cihaz olsun ister manüel karmen kanül olsun iki teknik için de karmen kanül e yani uterus içine girip gebeliği çekecek olan aparatına  ihtiyaç vardır , bu aparat kesinlikle steril olmalıdır günümüzde ithal edilen steril paketlerinde uzun süre saklanabilecek olan birçok marka vardır, (en kalitelisi İpas olarak bilinir biz hekimler arasında) bu gebelik sonlandırma müdehalesinin en önemli noktası kesinlikle budur ,steril bir karmen kanül . Ben bu konuda hiçbir risk almamak için tek kullanımlık ipas kanül kulanıyorum , fakat bu kanüllerin solüsyonlar ile steril edilmesi mümkündür ama pek önermiyorum .

Gebeliğini sonlandırmaya karar veren bir kadının aklında herzaman şu soru olur ; Bu ilk kürtajım birdaha hamile kalamazsam  ?  Bu konuda sizlere şunu söyliyeyim Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanının yapacağı bir müdehalede ve özellikle bahsettiğimiz vakum aspirasyon tekniğinde artık bu gibi durumlarla karşılaşmazsınız .

Bu konunu en merak edilen kısmı da anestezi seçimidir !
Ben bu konuda kesinlikle Hastanın uyumasını yani sedasyon ile yapılan bir müdehaleyi öneririm ve bunun dışında acil ve şartların zorladığı bir durum sözkonusu olmadığı sürecede lokal anestezi ( bölgesel uyuşturma ) asla kullanmam . Tabiki sedasyon yani hastayı uyutmak bir kadın doğum uzmanının işi değildir , bu işlemde bir de anestezi uzmanına ihtiyaç vardır .

Tabi sizlere şunu da belirtmekte fayda görüyorum , özellikle uyumaktan korkan hastalar için ,sedasyon genel anestezinin başlangıcıdır , hastaya anestezik gazlar verilmez , sadece damar yolu ile bir ilaç enjekte edilir ve hasta uyur , bu tip bir kısa süreli uyku halini , büyük bir ameliyattaki hastaya gaz verilen genel anestezi ile karıştırmamak gerekli çünkü ,sedasyon gazla devam eden genel anesteziye göre kat kat güvenlidir.

Neden lokal anestezi tercih edilmemeli ; Bunu şöyle açıklayayım hiçbir kadın doğum uzmanı büyük bir organ olan uterus yani rahim i tamamen uyuşturamaz , bu da hastaya müdehale sırasında mutlaka kasılma hisleri ve biraz da ağrı eşiği düşük ise büyük bir acı verir .

lokal anestezi ile yapılan müdehale öncesi ,müdehale sırasında ve sonrası, şahsi kanaatim hastanın hiçbirşey hissetmese bile ( ki bu imkansız ) psikolojik bir travma yaşaması durumudur , Yapılan işlemin bir kadın için önemli olduğu bilinmelidir .
Hasta konforu mutlaka düşünülmelidir .

Sedasyon yani hastnın işlem sırasında uyumasının bir şartı vardır , bu şart kesinlikle işleme geleceği randevu saatine 6 saat kala katı ve sıvı gıda alımını durdurmasıdır başka bir değişle randevusu öğlen saat 14:00 sa hasta mutlaka sabah 08:00 gibi her türlü gıdayı kesmelidir .
Yine burada eklemek isterim bu sık sorulan sorulardandır ; Sigara içilebilir ama müdehale sonrası bulantı hissi olmaması için bu konuda önerim son 2 saat kala sigara kullanımı da olmamasıdır .

Kliniğe geldiniz ne olacaak ;  Hasta kliniğe geldiği zaman ilk etapta hastayı muayeneye alırız ,bu muayene Usg ( ultrason )  muayenesidir , burada gebeliğin haftasını ve rahim içinde olup olmadığı kontrol edilir ,uterus içinde gebeliğe ait kese görülmezse hastadan gebeliğin araştırılacağı hormona bakmak için ( bHCG) bir kan örneği alınır ve müdehale o gün için iptal edilir .
Sonlandırma işlemi (kürtaj) yapılacaksa acil bir kanama sözkonusu değil ise mutlaka ultrason muayenesinde gebelik kesesi izlenmelidir , aksi olarak yapılacak müdehalenin gebeliği sonlandırmaması ve tekrarlanması gerekebilir bu nedenle bu şarttır .

Müdehale 3 – 8 dakika içinde biter ve hasta müşehade odasında 10-30 dakika içinde kendine gelir ( uyanır )
Konu ile ilgili merak ettiklerinizi bizi arayarak sorabilirsiniz .

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim
Op. Dr  Şükrü Sanus ( Şişli Med Kadın Sağlığı 24 Saat Danışma  -0 212 241 30 10-  )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here