Spiral Takılırken Acıtır Mı Ağrı Verir Mi ?

0
490

Spiral Takılırken Acıtır Mı ?

Kadın sağlığı içerisinde, kadınların kafasındaki soruların bir kısmı kontrasepsiyon yani doğum kontrolü seçimleridir. Uzun süreli koruma özellikleri bulunan spiraller, hap, tablet gibi kombine günlük kontrasepsiyon yani günlük olarak alınan doğum kontrolü haplarına göre daha kolaydır.

Spiral takıldıktan sonra hemen koruma başlar ve çıkartılması gerektiğinde ise, çıkartıldığı andan itibaren gebelik oluşabilir.

Spiral rahim içerisine yerleştirilen bir araçtır. Bu nedenle Rahim içi araç olarak adlandırılır. Spiral uygulamasını, Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı yapabilir.

Spiral takılmasını isteyen kadınlar için seçenekler oldukça fazladır. Devlet hastanelerinden, eğitim araştırma hastanelerine ve üniversite hastaneleri dahil birçok noktada takılabilir.

Peki spiral takılırken acıtır mı ?

Spiral rahim ağzından, rahim içerisine yerleştirilir, bu işlem herhangi bir anestezi kullanılmadığı durumda bir miktar ağrılı olur.

Bu nedenle rahim ağzına yapılan lokal anestezi ile kolaylıkla ağrısız ve acısız bir şekilde takılabilir.

Fakat devlet hastanelerinde, eğitim araştırma hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde lokal anestezi pek kullanılmaz, bu nedenle spiral takılması sırasında acı hissedilir.

Spiral ile korunma yolunu seçmeyi planlıyorsanız, zaten uzun bir süre sizi koruyacak olan bu araç için belirli bir bütçe ayırarak özel merkezlerde takılmasını sağlayabilirsiniz.

Böylece gün içerisinde yarım saat ayırarak, hem gerekli muayene ve kontrolünüz yapılmış olur, hemde ağrısız acısı spiral takılması ile rahat ve konforlu olarak hayatınıza devam edersiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here